Dekoracje

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat dekoracji.

Dekoracje świąteczne - interesujące fakty i porady

Bożonarodzeniowe dekoracje świąteczne to część polskiej tradycji, która została wzbogacona o pomysły rodem z Zachodu. Choć ozdoby można dostać w każdym sklepie, warto pokusić się o ich samodzielnie wykonanie.

Co roku zmienia się moda na dekoracje świąteczne. Pojawiają się nowe propozycje na ozdoby choinkowe, nowa moda w przystrajaniu domu na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Mimo wielu trendów, jedno pozostaje niezmienne – dekoracja świąteczna musi być zawsze. Jest to bowiem część tradycji, a także sposób na to, aby dodatkowo poczuć magię świąt i wyjątkowość tych dni. Bożonarodzeniowe i wielkanocne ozdoby można kupić zarówno w sklepach z takimi artykułami, jak i wykonać samemu. Pomysły znaleźć można w Internecie i w książkach typu „dekoracje świąteczne - zrób to sam”, które dostępne są w księgarniach. Własnoręczne ozdoby na takie okazje szczególnie lubią robić dzieci, a czas spędzony z rodzicami na ich przygotowywaniu jest dla nich czasem wyjątkowym i magicznym. Niekiedy świąteczne dekoracje wykonywane są w przedszkolu. Dlatego najmłodszych uważa się za największych orędowników, hołdujących tradycji świątecznego ozdabiania.

Tradycyjne ozdoby świąteczne kontra zachodnia moda

W tradycji polskiej bożonarodzeniowe dekoracje świąteczne obejmują przede wszystkim stół. Składa się na nie zazwyczaj biały obrus, świece, gałązki choinki i sianko. W tym przypadku ozdabianiem zajmują się przede wszystkim kobiety, rzadziej dzieci. Dekoracje świąteczne choinki wykonuje się, zgodnie z tradycją, w wigilijny poranek. Drzewko ubierane jest w kolorowe bombki oraz łańcuchy, nierzadko zrobione własnoręcznie.

Tradycja w zakresie świątecznego ozdabiania, w ciągu kilku lat, została wzbogacona o modę z Zachodu. Zainspirowani kulturą i obyczajami innych krajów decydujemy się na dekorowaniem drzwi, okien i ogrodów.

Jak zrobić dekoracje świąteczne?

Ręcznie robione dekoracje bożonarodzeniowe można wykonać właściwie z każdego materiału. Dawniej popularne były ozdoby papierowe. Obecnie, w sklepach dla plastyków, dostępne są różnorodne artykuły, które pozwalają na stworzenie pięknych i wyjątkowych dekoracji. Wystarczy tylko niebanalny pomysł, a tych nie brakuje - można inspirować się zdjęciami zamieszczanymi w Internecie. Niekiedy porady na temat własnoręcznie przygotowywanych ozdób dostępne są w czasopismach oraz programach telewizyjnych.